Р Е Ш Е Н И Е № 7063 от 17.11.2015 г./ Росица Бузова

В памет на колегата Росица Бузова, съдия в периода 1997 г. - 2019 г., починала на 10.02.2025 г. 

Държавната агенция за бежанците (ДАБ) е органът, който взема решения за предоставяне на международна закрила в Република България. По силата обаче на чл. 10 от Закона за убежището и бежанците статут на бежанец се предоставя и на чужденец, който се намира в България и е признат като бежанец по мандата на Върховния комисар на Организацията на обединените нации за бежанците (ВКБООН).

Въпреки тази изрична законова уредба се наблюдаваше системност на отказите на ДАБ да предоставя статут на бежанец на лица, носители на т. нар. мандатен статут (предоставен от ВКБООН в друга държава), особено когато България стана част от т.нар. „Балкански маршрут“ в резултат на войната в Сирия и конфликтите в Близкия изток. Административният съд в повечето случаи безкритично потвърждаваше тези откази.

В края на 2015 г.  съдия Бузова постанови решение, с което спокойно и задълбочено  аргументирано обясни защо предоставяната от ВКБООН международна закрила (каквато е основната функция на тази организация) е безусловна, без времеви и/или териториални ограничения и подлежи на пряко задължително зачитане. Предоставеният по този ред статут може да се загуби само с последващо изрично решение на ВКБООН за отнемане или прекратяване, а не с акт на национална институция. Международната бежанска закрила под егидата на ООН има самостоятелно действие, без да трябва да бъде дублирана или иначе препотвърдена от такава по Конвенцията от 1951 г. и/или Протокола от 1967г. от договаряща се държава по тях. Това решение заслужава да бъде изучавано като частта от учебник по бежанско право, посветена на мандатния статут, предоставян от Върховния ВКБООН.

Публикуваме това решение заради приносния му характер за развитието на съдебната практика по този вид дела и поради дълбокото си убеждение, че припомнянето на добре свършената работа със съществено значение за защита на човешки права е най-истинският акт на признание и почитане на паметта на колегата Росица Бузова. Съдия Бузова не направи компромис със своя висок стандарт за качество на постановяваните от нея актове.

Решение No. 7063 е налично тук

Дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?"

Изказване на ГАЛИНА ЗАХАРОВА,

председател на Върховния касационен съд, в дискусията, организирана от Българския институт за правни инициативи на на 4.02.2025 г. на тема "Оттук накъде със съдебната власт?"

Целият текст е наличен тук

 

ДИСЦИПЛИНАРЕН ПРОЦЕС

Преодоляване на недостатъците на дисциплинарния процес на българските съдии и привеждането му в съответствие с международните стандарти за независимост на съда.

съдоустройствено право

Разработване на система за обучение на съдии и студенти по право в нова юридическа дисциплина “Устройство и организация на съдебната власт”.

 

оценка на работата на съдията

Сравнителен анализ на правната регламентация в Холандия и България по отношение на критериите за професионална оценка на работата на съдията и критериите за оценка на качеството на съдебните актове.

натовареност и бюджетиране

Обмяна на опит и възприемане на добри управленски практики от холандските съдии по отношение на ефективното управление на потока на делата и влиянието на нормата на натовареност върху бюджетирането.

 
 

Европейска заповед за арест

Изработване на правила за взаимодействие с холандските съдии в областта на ЕЗА.

 
 

Сайтът "Съдебно право" се поддържа по проект „Изграждане на благотворна среда за независима съдебна власт в България”. Това е съвместна инициатива между Съюза на съдиите в България и Холандския съюз на съдебната власт. Проектът се финансира от правителството на Кралство Нидерландия.

На сайта се публикуват текстове по съдоустройствено право, международноправни актове и научни публикации за независимостта на съдебната власт, особеностите на правоотношението на съдията, изследвания по основните теми на проекта. В рубриката "Библиотека" ще публикуваме значими класически произведения на видни български юристи по гражданско право и процес, обща теория на правото, наказателно право и процес, съдоустройство, конституционно право, сравнително право. Голяма част от текстовете са достъпни в е-формат единствено в сайта "Съдебно право"